Jak začít při stavbě domu?

Před stavbou domu je důležité si ujasnit, co všechno od nového bydlení vyžadujete. Chcete dům patrový, nebo s bezbariérovým přístupem? Kdy chcete v domě bydlet? Do jaké finanční výše jste ochotni vystoupat? Pro ty z Vás, kteří ještě nestavěli žádný dům, jsme připravili stručný přehled toho, co Vás čeká v případě, že si chcete postavit svou vlastní dřevostavbu.

Co Vás tedy čeká a nemine při stavbě vlastního domu? 


• Po prvotní myšlence, že chcete vlastní dům, a rozhodnutí o jejím zrealizování, je na řadě pozemek a typ domu. Dvě neodmyslitelné věci, které se vzájemně prolínají a nelze zcela určit, která z nich je důležitější. Trošku ulehčení máte v případě, že pozemek již vlastníte. Pak si vybíráte domek podle pozemku. Pokud zrovna žádný pozemek nevlastníte, vybíráte si domek a k domku budete přizpůsobovat vyhledávání požadovaného pozemku. 

• Ať již pozemek vlastníte, nebo ho budete hledat, od počátku bude nespočetněkrát potřebovat geometrický plán pozemku. Proto je nutné si tento plánek opatřit. 

• Pro stavbu domu musíte mít alespoň hrubou představu o stavbě, která Vám bude vyhovat a bude plnit Vaše požadavky. Jedná se o půdorys, počet podlaží a výšku domu, a také střechu – její tvar, výšku, sklon atd. Tento hrubý nákres odneste na stavební úřad s dotazem, zda takováto stavba bude potenciálně možná a zda ji budou moci schválit. V případě připomínek pracovníků stavebního úřadu ohledně určitých omezení na pozemku si vše poznamenejte.  

• Z hlediska omezení a možností pozemku je také nutné zjistit, kde se nachází veškeré přípojky (voda, elektřina, kanalizace) a zakreslit je do geometrického plánu pozemku.  

• Všechny tyto podklady nám předáte, abychom si je mohli projít a připravit se tak na společnou konzultaci. 

• Při konzultaci si projdeme veškeré kroky, které by následovali, Vy nám sdělíte Vaše představy a my je s pomocí našich zkušeností a znalostí zakomponujeme a vypracujeme projekt.  

• Důležitým bodem je také otázka financování. Musíte být rozhodnuti, zda si budete stavbu financovat úplně sami, či využijete možnosti pomoci s financováním od finanční instituce. Naše firma spolupracuje s osvědčenými firmami, které Vám financování naplánují s ohledem na aktuální situaci na trhu. S ohledem na finanční možnosti, nabízíme dodávku domku v určitém stavu dokončení. Kdy je možné udělat pouze nezbytné práce a postupně lze domek dokončovat, právě v závislosti na finanční situaci. 

• Jsou-li předchozí body splňěny, nezbývá než se pustit do stavení! Následuje tedy schválení navrženého projektu a realizace stavby.  

• Po celou dobu stavby se snažíme co nejvíce s Vámi komunikovat, abychom předcházeli komplikacím. Jsme firmou s lokální působností a zaměřujeme se tedy na individuální přístup k zákazníkovi.  

• Po dokončení stavby je třeba nechat dřevostavbu zkolaudovat. 

• Pokud vše proběhne bez problému, můžete se stěhovat!


Publikováno: 27.02.2015


FAKTA A ČÍSLA

Řekli o nás

Patrik, Zuzana a Filípek Burdovi

Společnost Metio s.r.o. splnila všechny naše požadavky, jak na průběh výstavby, tak na konečnou podobu našeho vysněného domku.
cena od 0 Kč

Šárka Regásková a Jaroslav Picka, Velký Ratmírov

Naše tříčlenná rodina si dřevostavbou od fy Metio splnila sen. V domku, jež jsme vyměnili za panelákový byt, máme krásné, komfortní a moderní …
cena od 0 Kč

Další reference